Reklam
Reklam

Hamileliğin 9. haftası

  • 15 Kasım 2014
  • 2.256 kez görüntülendi.
Hamileliğin 9. haftası
Reklam

BEBEKTEKİ DEĞİŞİM VE GELİŞİM

Bugüne kadar embriyo diye adlandırdığımız bebeğiniz, bir hafta sonra fetüs adını alarak yeni bir döneme girmiş olacaktır. Bu hafta bebeğinizin embriyo olarak geçireceği son haftadır. Embriyo onuncu haftadan sonra fetüs olarak adlandırılacaktır. Bu bize, bebeğinizin artık daha fazla gelişim gösterdiğini gözler önüne seriyor. Gebeliğin 9. haftasında bebeğinizin boyu baştan kalçalara kadar 2,2 ila 3 cm arasındadır. Dokuzuncu haftada bebekte gelişim son hızıyla devam etmektedir. Organsal belirginlikler devamlılığını sürdürmektedir. Bunlardan biri de kemik ve kıkırdak dokularıdır. Bir önceki hafta yüzün ön tarafına doğru hareket etmeye ve kapakçıkları da gelişmeye başlayan bebeğinizin gözler gelişir, dili de oluşmaya başlar. Bebeğin el parmakları görülebilir seviyede gelişmiştir ancak henüz çok kısa ve hala bitişik şekildedir. Parmaklar arasındaki boşluklar bu hafta da oluşmamıştır. Bebeğinizin cinsiyetini belirleyen organı artık bu hafta itibari ile oluşur. Erkek cinsiyette testis, kız cinsiyette yumurtalık (over) olacak şekilde oluşur fakat bebeğin cinsiyeti henüz söylenemez. Bebeğin göbek kordonu etrafından dışarı doğru çıkmış olan bağırsaklar artık bu hafta itibari ile karın içerisine doğru göç etmeye başlar. Bebek bu haftada ilk defa içme işlemini gerçekleştirir ve ilk içtiği içecek amniyon sıvısıdır. Bu su bebeğin içerisinde bulunduğu alanın yani kesenin içerisinde bulunan sudur. 9. haftada bebeğinizin refleksleri de gelişir. Dış etkenleri yavaşça hissetmeye başlar ve bunlara karşı tepkimede bulunur. Ultrason buna iyi bir örnektir. Ultrason muayenesinde rahim duvarına dokunulursa bebek hareket etmeye başlar. 9. haftada kalp kapakları, retina ve burun ucu oluşmaya başlayan diğer yapılardır. 9 hafta ile bebek için yeni bir dönem başlıyor. Daha önceki haftalarda anne adayları tarafından daha çok fasulye tanesine benzetilen bebekleri kafası, gövdesi, kolları ve bacakları ile küçük insan görüntüsünü yakalamıştır. Başı-popo uzunluğu 23 mm’ye ulaşmıştır. Bebeğin kafası toplam vücudunun yarısı kadardır. Gözleri artık oluşmuş ama göz kapakları kapalıdır ve daha yirmili haftalara kadar kapalı kalacaktır. Aynı zamanda kol ve bacak hareketleri hız kazanmış duruma gelmiştir. Hala karnınızda bir şeyler hissetmeniz için erken ama gelecek kontrolünüzle birlikte bir şeyler duymaya başlayabilirsiniz.

ANNEDE GÖRÜLEN DEĞİŞİMLER

 Hamilelik gerçekten de yorucu bir süreçtir. Anne adayı bu yorgunluğunu, içindeki canlı büyüdükçe ve bedeni o canlı için fazladan güç harcadıkça daha fazla yorulmaya başlayacaktır. Hele ki ileriki aylarda bebeğin ağırlığı hissedilmeye başladığında bu yorgunluk anneyi fazlasıyla sık sık dinlenmeye zorlayacaktır. O nedenle bu haftalarda görülen yorgunluk için daha bunlar hiçbir şey diyebiliriz. Fırsat buldukça dinlenin, iyi gelecektir. Çünkü siz farkında değilsiniz ama, bebeğiniz için vücudunuz plesantayı oluşturmak için çok fazla çalışıyor. Aynı zamanda metabolizma ve hormon seviyeniz sürekli dalgalanıyor bu da kan şekeri ve kan basıncınızın düşmesine neden oluyor. Merak etmeyin önümüzdeki haftalarda plesantanın tamamlanmasıyla daha rahat bir döneme de adım atacaksınız. Ancak bunun için biraz daha sabretmeniz gerekecek. 9. Hafta ile beraber anne adayının belinde biraz kalınlaşma başlayacak. Belki bedenen henüz hamile olduğunuzu belli edemeyebilirsiniz ancak hamileliğinizi siz kendiniz daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. En başta hormonların etkisiyle fazlasıyla duygusal dalgalanmalar yaşayacaksınız. Bu son derece normal bir durum. Bunun için endişe etmenize gerek yok. Bazı kadınlarda hamilelik ilerledikçe, duygusallığın da getirdiği etkiyle birlikte anne olmak korku yaratabiliyor. Bu yersiz bir korkudur. Çünkü bebek bekleyen anneler, o minik canlıyı kucaklarına aldıkları ilk andan itibaren, 9 aylık çekilen çileyi bir anda unutup iyi ki bir bebek sahibi olduklarını söylerler. İşte kendinize zaman böyle tedirgin hissederseniz, o büyülü buluşma anını hayal edin. O gün o duygu size hayatınızın en mutlu gününü yaşatacak. Buna emin olun. 9. haftada anne rahmi büyümeye devam eder. Şuan annenin rahmi bir kavun büyüklüğünde. Bu da önceki haftalardan daha fazla bir baskının yaşanmasına ve artan tuvalet ihtiyacını beraberinde getirir. Kadınlar bu dönemde kendilerini biraz kilo almış, daha yumuşak ve şişmiş gibi hissederler. Oysa bu şişkinliğin asıl sebebi, daha çok sudur. Hamileliğiniz sırasında ki gerçek kilonuzu uyandıktan hemen sonra, tuvaletinizi yaptıktan sonra ölçmelisiniz. Aldığınız kiloların hepsi yağ olarak kalmayacak.

Hamilelikte Alınan Kilonun Dağılımı

kiss 6 Kilo Annenin depoları ( yağ, protein , diğer besinler )

kiss 2 kilo Artan sıvı hacmi

kiss 1 kilo Göğüsler

kiss 1 kilo Rahim

kiss 3,5 kilo Bebek

kiss 1 kilo Amniyotik sıvı

kiss 750 gr Plasenta

Gebe bir kadın gebeliğin ilk üç ayında ortalama 1,2- 1,6 kilogram ikinci üç ayda ise 5,5 – 6,5 kilogram almaktadır.Kilo alımı 8. ve 9. aylarda da haftada 450 gram olacak şekilde olmalı.

İkinci üç aylık dönemde sabah bulantıları olmayacağından daha kolay kilo alacaksınız. 9. hafta anne adaylarının en fazla sorduğu soruların başında, " Karnım ne zaman belirgin hale gelecek" sorusudur. Bunun için biraz daha beklemeniz gerekecek. Keza, rahim her ne kadar büyümüş olsa da henüz, pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) arkasından görülemeyecek kadar küçüktür. Rahim ancak 12. haftanın sonrasında pelvis kemiklerinin (leğen kemiği) üzerine çıkmaya başlar. Ve bu haftanın ardından karın dikkatli gözler tarafından seçilmeye başlar. Karnınız ve göğüsleriniz büyümeye devam ededursun, teninizde bir kaşıntı hissetmeye başlayabilirsiniz. Bu çok normal bir belirtidir, endişelenecek hiç bir şey yoktur. Bu hormonal değişim ve cildinizin hamilelikten dolayı gerilmesinden dolayıdır. Ayrıca egzema ve kuru cilt sorunuyla karşılaşabilirsiniz. Bu hafta ayrıca şişme, gaz sorunu, sabah bulantısı,baş ağrısı ve ruh hali değişimi yaşayabilirsiniz.

9. HAFTA BESLENME VE ÖNERİLER

Hamileliğin bu haftalarında bir önceki haftada başlayan gaz şikâyeti daha da artarak devam eder. Biz doktorlar, özellikle de bu haftalarda anne adaylarının kendilerini özellikle de kabızlığa karşı korumaları için bol su ve sıvı tüketmelerini öneririz. . Hamileliğiniz boyunca sindirim sisteminiz progesterone hormonunun artmasıyla yavaşlayacaktır. Gaz ve şişkinlikle başa çıkmak için, yemeğinizi yavaş yiyin ve karbonhidratlı yiyeceklerden, süt ürünlerinden ve gazlı içeceklerden kaçının. Şişeden bir şey içmeyin ve kamış kullanmayın, bu hava yutmanıza yol açar ve gaz artışına sebebiyet verir. Mide bulantısı ve kusma ile mücadele etmek normal zamanlarda bile zorken, her gün yaşamak zorunda kaldığınız bu durum karşısında, beslenmenize de özen göstermelisiniz. Hamileliğin getirdiği etki ile siz artık kokulara v bazı yiyeceklere karşı daha hassas olduğunuzdan, sizi rahatsız eden besinlerden kaçının. Her ne kadar çok sevseniz de sağlığınız için bunlardan vazgeçmelisiniz. Eğer büyük öğünler sizi çok zorluyorsa gün içinde küçük 6 öğün şekilde beslenin ve yanınızda sürekli besin değeri yüksek atıştırmalıklar olsun. Küçük atıştırmalıklar hem midenizi zorlamayacaktır hem de boş olmamasını sağlayacaktır. Bulantılarınızı bastırmak için tuzlu krakerlere devam.

BU DURUMA DİKKAT

 Birçok çalışma diş hastalıklarının bebeğinizin düşük kilolu olmasına ve erken doğum yapmanıza neden olacağını gösterir. Araştırmalara göre hamileliğinizde dişçiye gidip diş temizliği yaptırmanız bu riski azaltır. Ağızdaki enfeksiyon vücuda sıçrar. Diş eti hastalığı ile ilişkili enfeksiyonların sonunda erken doğuma neden olabilir plasenta toksinler üretebilir. Dişeti iltihabı, kolayca kanayan kırmızı diş etiyle anlaşılır. Ağızda ki basit şeylere dikkat etmek, güvenli ve sağlıklı bir doğumu sağlar.

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ